کربلا جویان

کربلا جویان

وب سایت خبری

ماجرای مزاحمت جنگنده‌های آمریکایی برای هواپیمای شهید سلیمانی چه بود؟

اندازه فونت :
۱۳۹۹/۰۹/۱۳

ماجرای مزاحمت جنگنده‌های آمریکایی برای هواپیمای شهید سلیمانی چه بود؟

 

سردار غلامپور گفت: آمریکایی‌ها همواره به دنبال انتقام از شهید سلیمانی بودند، اما جرئت آن را نداشتند.

 

سردار سرتیپ پاسدار احمد غلامپور از فرماندهان دوران دفاع مقدس در نشست علمی «فرماندهی در مکتب شهید سلیمانی» که در ادامه پیش نشست‌های «همایش بین‌المللی گام دوم انقلاب، مکتب شهید سلیمانی، الگوی تربیت مدیران جهادی تمدن ساز» برگزار شد، با تقدیر از دانشگاه جامع امام حسین (ع) برای برگزاری این همایش بزرگ اظهار کرد:  هدف از برگزاری این گونه همایش‌ها و معرفی شهدا این است که این شخصیت‌ها را وقتی معرفی می‌کنیم میلیون‌ها جوان و نوجوان به این شناخت و خواسته برسند که یک روزی خودشان را به قد و قواره و جایگاه شهدا برسانند.

وی با تقسیم بندی مقاطع فرماندهی شهید سلیمانی به سه مقطع دفاع مقدس، فرماندهی در شرق کشور و محور مقاومت گفت: سردار سلیمانی در این سه مقطع، سه نقطه اوج دارد. نقطه اوج به این معنا که تعالیم حاج قاسم و ظهور و بروزش به اعلاترین شکل ممکن در این سه مقطع دیده شد.

سردار غلامپور در تشریح تأثیر روند حوادث انقلاب و دفاع مقدس در شکل‌گیری شخصیت شهید سلیمانی گفت: حوادث و تحولات انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، تحولات فرهنگی و امنیتی منطقه غرب آسیا در شکل‌گیری شخصیت شهید سلیمانی مؤثر بود. مثلا اگر جریان داعش و تکفیری‌ها نبود معلوم نبود که قاسم سلیمانی این‌طور بتواند اوج بگیرد و این شخصیت را جهان اسلام پیدا کند.

وی تصریح کرد: اگر دفاع مقدس و تجربه مدیریت بحران جنگ و شرایط انسان ساز و مدیریت ساز دفاع مقدس نبود، خیلی از فرماندهان و مدیرانی که اکنون در مسئولیت‌های مختلف منشاء خدمت هستند به این سطح از قابلیت‌ها و توانمندی نمی‌رسیدند و می‌بینیم که بسیاری از تحولات مثبت به دست یادگاران دفاع مقدس رقم خورده است.

استاد دانشگاه جامع امام حسین (ع) در تشریح ویژگی‌های فرماندهی شهید سلیمانی در دوران دفاع مقدس گفت: جدیت وی در پذیرش مأموریت‌های دفاع مقدس، آماده سازی نیروهایش و اقدام علیه دشمن واقعا چشمگیر بود و عملکرد شهید سلیمانی در دوران دفاع مقدس، قاسم را به عنوان یک فرمانده لایق و شایسته مطرح کرد. حاج قاسم بسیار جدی و محکم عمل می‌کرد و نیروهایش نسبت به مأموریت هایش بسیار جدی و مسلط بودند.

غلامپور با بیان خاطره‌ای از شهید سلیمانی، به عزتی که خدا به جمهوری اسلامی ایران و شهید سلیمانی عطا کرده پرداخت و افزود: در عملیات بیت المقدس  بخشی از عملیات که در قسمت قائم الزاویه مرزی ایران و عراق با حاج قاسم و تیپ ثارالله بود. در آنجا لشکر ۵ مکانیزه عراق خیلی آتش ریخت و نمی‌خواست اجازه دهد ما به مرز نزدیک شویم و ما هم اصرار داشتیم که برویم به مرز بین المللی خودمان بچسبیم.

فرمانده دوران دفاع مقدس ادامه داد: در این عملیات خیلی به حاج قاسم و تیپ ثارالله فشار آمد تا جایی که ناچار شدیم مرحوم صیاف را نزد سردار سلیمانی  بفرستیم تا وی را به لحاظ روحی کمک کند. در نهایت عملیات با پیروزی تمام شد و دو، سه سال قبل سردار سلیمانی به خاطره آن عملیات اشاره کرد.

وقتی حاج قاسم دوباره در برابر لشکر ۵ عراق قرار گرفت

وی با اشاره جمله‌ای که حاج قاسم در حاشیه یکی از جلسات گفته بود، افزود: حاج قاسم دو، سه سال قبل در حاشیه یکی از جلسات دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به من گفت یادت است در عملیات بیت المقدس لشکر ۵ عراق در جوار مرز چه فشاری به ما وارد کرد؟ به ایشان گفتم بله به خاطر دارم حالا چه شد که یاد آن زمان افتادی؟ گفت هفته گذشته فرمانده لشکر ۵ عراق البته نه همان فرمانده، یک فرمانده جدید دو زانو روبه‌روی من نشسته بود و به من می‌گفت شما بگویید من چه کار کنم؟ مأموریت من چیست؟

غلامپور ادامه داد: حاج قاسم به من گفت قدرت خدا را ببینید که آنجا در آن شرایط جنگ چه وضعی داشتیم، اکنون خدا چقدر عزت به این کشور و ملت داده که فرمانده جدید همان لشکر ۵ عراق دو زانو جلوی ما می‌نشیند و می‌گوید برای من مأموریت تعیین کنید.

حاج قاسم با شلنگ در جلسه فرماندهی روی فرماندهان آب گرفت

سردار غلامپور با تأکید بر شخصیت چند وجهی شهید سلیمانی گفت: برخی‌ها فکر می‌کنند حاج قاسم یک انسان عبوس و خشن بود، اما این یک قضاوت اشتباه است، حاج قاسم واقعا قلب بزرگی داشت و بسیار شوخ طبع و مهربان بود. یکی از اصلی‌ترین فرماندهانی که بیشترین شوخی و بیشترین رابطه عاطفی را با بقیه فرماندهان و قرارگاه‌ها داشت حاج قاسم سلیمانی بود.

فرمانده اسبق دانشکده دافوس سپاه افزود: یادم می‌آید در یکی از جلسات و سمینار‌های فرماندهان سپاه در تهران، همه فرماندهان با لباس رسمی در آن شرکت کرده بودند. یک دفعه وسط جلسه یا در تنفس بین جلسه یک شلنگ آب در جلسه دیدیم. اصلا کسی باورش نمی‌شد حاج قاسم سلیمانی فرمانده لشکر ثارالله اینقدر شوخ طبع باشد که با شلنگ بیاید داخل جلسه و فرماندهان را با آب خیس کند.

نقش شهید سلیمانی بعد از دوران دفاع مقدس چه بود؟

سردار غلامپور با اشاره به مشکلات امنیتی کشور پس از جنگ در شمال غرب و جنوب شرق گفت: در شرق کشور اشرار و گروه‌های تروریستی که تحت حمایت برخی کشور‌های همسایه بودند برای ما مشکلاتی ایجاد کرده بودند. در این مقطع سردار سلیمانی به عنوان فرمانده قرارگاه قدس در استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان و بخشی از خراسان منصوب شد و اقدامات بی نظیری انجام داد.

وی با تأکید بر تدابیر فرهنگی در فرماندهی شهید سلیمانی تصریح کرد: این اتفاقات بی نظیر فقط جنبه نظامی و امنیتی نداشت، بلکه ایشان کار‌های فرهنگی زیادی انجام داد و با اقدامات فرهنگی، تهدیدات را کاهش داد و کار‌هایی که شهید شوشتری در این منطقه بعد‌ها انجام دادند در ادامه مسیر حاج قاسم سلیمانی بود.

وی تأکید کرد: در مکتب فرماندهی شهید سلیمانی علاوه بر ابعاد نظامی، امنیتی، مسائل محرومیت زدایی و فرهنگی بسیار تعیین کننده  بود.

وی با بیان اینکه فرماندهی شهید سلیمانی در نیروی قدس سپاه موجب تأمین منافع ملی و امنیت ملی ایران و تشکیل محور مقاومت در سطح راهبردی بود، گفت: حاج قاسم خدمات بسیار زیادی را در دوران فرماندهی نیروی قدس انجام داد که بسیاری از آنها ناگفته مانده است و تنها بخشی از عملکرد ایشان در جریان شکست داعش و تکفیری‌ها بیان شده است.

وی افزود: داعش، یک تهدید امنیت ملّی برای ایران بود که اهداف شوم و نقشه بسیار بزرگ و خطرناکی را برای کل منطقه در سر داشت. آنها به قول خودشان می‌خواستند یک خاورمیانه جدید درست بکنند. با راه افتادن جریان داعش به عنوان یک پدیده جدید طبیعتاً ما غافلگیر شدیم.

سردار غلامپور با بیان اینکه شهید سلیمانی وقتی در سوریه و عراق به درخواست قانونی دولت‌های این دو کشور وارد عمل شدند که دمشق و بغداد در آستانه سقوط بودند، تأکید کرد: اینکه شما دریک وضعیتی قرار بگیرید که بگویند کار تمام شده است، یعنی این کار تغییر و برگرداندنش غیرممکن بود، اما اینکه حاج قاسم با همان شرایط و وضعیت سخت در آخرین روز‌های پایداری دولت‌های منطقه وارد عمل شدند و شرایط را به نفع دولت‌ها و ملت‌ها تغییر دهند کار بسیار بزرگی است و با رشادت‌های شهید سلیمانی و شهدای مدافع حرم و رزمندگان محور مقاومت، از سقوط دمشق و بغداد جلوگیری شد.

وی با بیان اینکه شهید سلیمانی یک ارتش بین‌المللی تشکیل داده بود گفت: شهید سلیمانی در سوریه ارتش بین‌المللی ایجاد کرده بود و رزمندگانی از کشور‌های عراق، سوریه، لبنان، پاکستان، افغانستان و… در آن می‌جنگیدند.

وقتی جنگنده‌های آمریکا برای هواپیمای شهید سلیمانی مزاحمت ایجاد کردند

سردار غلامپور با اشاره به وحشت دشمن از شهید سلیمانی گفت: واقعا عظمت و بزرگی کار حاج قاسم دشمن را به وحشت انداخته بود. مثلا برخی‌ها فکر می‌کنند شهادت حاج قاسم توسط امریکایی‌ها کاری بی نظیر و خارج از تصور بود. اما واقعاً اینطور نبود، چون آمریکایی‌ها خیلی پایگاه در منطقه داشتند که زدن حاج قاسم برای آنها کاری نداشت. خود حاج قاسم می‌گفت یک سفر می‌رفتم سمت سوریه در آسمان دو جنگنده آمریکایی آمدند ما را اسکورت کردند آنقدر نزدیک شدند خلبان جنگنده را دیدم. شخصیت حاج قاسم طوری بود که وحشت داشتند که عواقب این کار چه پیامد‌هایی خواهد بود.

وی افزود:، اما نابودی داعش با تیزهوشی حاج قاسم دشمن را به نقطه‌ای رسانده بود که مجبور شدند دست به این جنایت بزرگ بزنند، و این تصمیم گیری را تنها فرد دیوانه ای، چون ترامپ می‌توانست انجام دهد.

همرزم شهید سلیمانی با تأکید بر اینکه شهادت، پاداش مجاهدت‌های حاج قاسم بود گفت:به نظر من شهادت حاج قاسم عجیب نبود، چون بالاخره در این مسیر باید شهید می‌شد، حاج قاسم شهید زندگی کرد که به مقام شهادت رسید. حاج قاسم سال‌ها چنجه در پنجه ابرقدرت‌ها انداخته بود و آن‌ها را شکست داده بود. من خودم لحظه‌ای که خبر را شنیدم حس غریبی به من دست نداد، بسیار متاثر شدم، ولی حالت خاصی به من دست نداد، چون حق حاج‌قاسم شهادت بود.

ماجرای یکی از سفر‌های حاج قاسم به روسیه

وی با بیان خاطره‌ای از سفر با حاج قاسم سلیمانی به روسیه گفت: من یادم هست چند سال قبل سفری با حاج قاسم به روسیه رفتیم، ایشان جلسه‌ای با دو سه نفر از سران ارشد روسیه داشتند. من واقعا شگفت زده شدم و لذت می‌بردم از اینکه یک فرمانده نظامی ایران آنچنان مسلط نسبت به مسائل امنیتی منطقه و حتی روسیه صحبت می‌کرد که آنها مجذوب شده بودند. انگار آنها آمده بودند، فرمایشاتی بگیرند و به پوتین منتقل کنند.

استاد دانشگاه جامع امام حسین (ع) با بیان اینکه ورود روسیه به جنگ سوریه بسیاری از معادلات را به نفع محور مقاومت تغییر داد گفت: ما در نیروی زمینی مشکلی نداشتیم، ولی برتری هوایی برای ما خیلی مهم بود و کشاندن روس‌ها در این ماجرا علاوه بر اینکه مکمل اقدامات ما روی زمین و تقویت هوایی ما محسوب می‌شد، در حوزه سیاسی هم جایگاه ما را قوی کرد.

وی افزود: حضور روسیه در صحنه سوریه باعث شد که آمریکایی‌ها نتوانند در حوزه سیاسی آسیبی وارد کنند و این یکی از شاهکار‌هایی بود که با ابتکار شهید سلیمانی رقم خورد.

تمدید زمان ارسال مقالات به همایش بین المللی گام دوم انقلاب

در ادامه این نشست روح الله تولایی دبیر دومین همایش بین المللی گام دوم انقلاب، مکتب شهید سلیمانی؛ الگوی تربیت مدیران جهادی تمدن‌ساز با قدردانی از حضور و سخرانی سردار غلامپور در این نشست علمی گفت: این همایش بین المللی ۱۴ و ۱۵ بهمن ماه سال ۱۳۹۹ برگزار خواهد شد و برگزاری این پیش نشست‌های علمی را ما تا آن زمان ادامه خواهیم داد.

رئیس دانشکده و پژوهشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه جامع امام حسین (ع) افزود: تاکنون بیش از ۱۷۰ مقاله به دبیرخانه این همایش رسیده است و با توجه به این استقبال خوب و هم‌چنین به‌خاطر درخواست‌های مکرر اساتید، کارشناسان و اندیشمندان، شورای سیاستگذاری همایش تصمیم گرفت مهلت ارسال مقالات را تا پایان آذرماه تمدید کند.

وی افزود: بنابراین علاقه‌مندان می‌توانند مقالات خود را تا پایان آذرماه ۱۳۹۹ از طریق پایگاه اینترنتی این همایش بین المللی به آدرس mgt.ihu.ac.ir  ارسال کنند.

تولایی با تشریح محور‌های این همایش بین المللی افزود: محور‌های پنجگانه این همایش عبارتند از مکتب شهید سلیمانی؛ ظهور عینی مکتب امامین انقلاب اسلامی، الگوی تربیت مدیران جهادی تمدن‌ساز در تراز مکتب امامین انقلاب اسلامی، الگوی عملی مدیران جهادی تمدن‌ساز در تحقق عرصه‌های بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، شهید سلیمانی و نظم نوین انقلابی تمدن ساز و مدیریت جهادی و دستاورد‌های مکتب شهید سلیمانی که هر کدام به زیرمحور‌های دیگری تقسیم می‌شوند.

انتهای پیام/

سوال خود را مطرح کنید :